wtorek, 26 marca 2013

Polacy i Ukraińcy wspólnie szukać będą szczątków Króla Daniela na Górze w Chełmie

Oto, co donosi portal "Chełm - Nasze Miasto":


Chełm: Jest porozumienie w sprawie poszukiwań grobu księcia Daniela

W poniedziałek po południu zostało podpisane porozumienie między Polską a Ukrainą w sprawie poszukiwań, identyfikacji i rozpoznania terenów na których kiedyś stała cerkiew w której pochowano księcia Daniela. Na jego mocy polscy i ukraińscy archeolodzy rozpoczną poszukiwania już w pierwszy tydzień po świętach.
 
 – Potwierdzam, w poniedziałek zostało zawarte porozumienie na którego mocy będą prowadzone prace poszukiwawcze w kryptach na Górze Chełmskiej – mówi nam Stanisława Rudnik z chełmskiej Delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Lublinie. – Nie znam jeszcze dokładnego zakresu prac.
Do tej pory głównym problemem była kwestia finansowa. Sfinansowania 5-letnich badań podjął się polityk z Ukrainy - Petro Poroszenko. To dzięki pieniędzom przekazanym przez byłego ministra Ukrainy badania będą możliwe. Umowy mają być podpisywane co roku, część pieniędzy archeolodzy dostaną również od polskich instytucji kulturalnych.

Najpierw poszukiwanie krypt rozpocznie się za pomocą georadarów i skanowania 3D, później rozpoczną się wykopaliska. Pierwsze prace maja ruszyć już w pierwszym tygodniu po świętach.

– Badania będą bardzo trudne, zebraliśmy najlepszych specjalistów z całej Polski – mówi Stanisław Golub pełnomocnik Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Archeolodzy z Ukrainy pod kierownictwem polskich specjalistów chcą szukać przede wszystkim szczątków księcia Daniela Halickiego – legendarnego założyciela Lwowa i władcy Księstwa Halicko-Włodzimierskiego. Władca Rusi osiedlił się w Chełmie, tu również zbudował swój gród. – Książę Daniel wybrał Chełm z racji jego położenia geograficznego. Znajdował się on na górze otoczonej lasami. Było to również miejsce, które położone było w zachodniej części księstwa i przez to najmniej zagrożone przez Tatarów – wyjaśniał nam historyk, prezes Towarzystwa Ukraińskiego, dr Grzegorz Kuprianowicz.
 Archeolodzy chcą dokładnie zbadać wszystkie krypty. Nie wiadomo, gdzie dokładnie znajduje się krypta księcia Daniela, bo obecna Bazylika została zbudowana na fundamentach starej. Archeolodzy nie mają pewności gdzie mogą znajdować się ruiny XIII – wiecznej budowli. Wiadomo, że tamten kościół był mniejszy niż ten obecny.
 
 
 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz