niedziela, 9 listopada 2014

Lublin - ogłoszenia parafialne 9.XI.2014

Sława Isusu Chrystu!


1) Rozkład celebracji w Lublinie w najbliższym tygodniu:

12.XI.2014 (środa) 17.30 Pontyfikalna Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma w kościele seminaryjnym przy ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6

16.XI.2014 (niedziela) 10.00 Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma - w cerkwi parafialnej przy al. Warszawskiej


2) Do skrzynki świeczkowej i na tacę zebrano dziś łącznie 254 zł. 19 gr., a także 2,52 EUR i 0,1 UAH. Tym samym kwota zbiórek listopadowych wzrosła do 466 zł. 65 gr. (bez uwzględnienia ww. bilonu walut obcych).

3) Metropolitalne Wyższe Seminarium Duchowne w Lublinie obchodzi w br. 300-lecie istnienia. W roku 2014 przypada również 50 rocznica rozpoczęcia studiów w lubelskim seminarium przez pierwszego kandydata do kapłaństwa w Kościele greckokatolickim, co dało początek wspólnocie greckokatolickiej w MWSD. Proponujemy obejrzenie filmiku zawierającego wywiad z prefektem seminarzystów greckokatolickich ks. protojerejem Bogdanem Pańczakiem.
Uroczystości w Seminarium (ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 6) odbędą się we środę 12 bm. (wspomnienie św. Jozafata  wg. kalendarza gregoriańskiego). Na 16.00 przewidziano wykład nt. historii gr.kat. wspólnoty seminaryjnej w Lublinie oraz wspomnienia b. rektora ks. infułata Franciszka Greniuka. O 17.30 ma się rozpocząć pontyfikalna Boska Liturgia (patrz wyżej).

 4)  W dniach 13-16 bm. trwać będzie kolejna edycja festiwalu "Ukraina w centrum Lublina":
5) Wątek zarówno 50-lecia wspólnoty seminaryjnej, jak też i ww. festiwalu, obecny będzie w emitowanej dziś na falach Radia Lublin audycji z cyklu "Przyszłość Ukrainy":


Ks. Bogdan Pańczak, prefekt alumnów greckokatolickich w Metropolitarnym Seminarium Duchowym w Lublinie, opowie o historii nauki grekokatolików w tej placówce. W tym roku seminarium obchodzi 300-lecie istnienia, z kolei grekokatolicy już prawie 50 lat studiują w Lublinie.
Prof. Jerzy Bartmiński opowie o swoich inspiracjach kulturą ukraińską, zwłaszcza folklorem.
Za tydzień rozpocznie się 7. edycja festiwalu Ukraina w Centrum Lublina. Koordynator imprezy Anastazja Kinzerska z Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza opowie o ciekawostkach tegorocznej edycji.
Przeniesiemy się do Kijowa, do Muzeum Książki i Drukarstwa, które znajduje się na terytorium Ławry Kijowsko-Peczerskiej. Pracownik naukowy muzeum Mariana Chemij opowie o historii tego miejsca, a także wirtualnie oprowadzi nas po nim.
Zapraszam w niedzielę, o godz. 20:30, Mariana Kril.
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz