poniedziałek, 25 lutego 2013

Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa 2013 r. - wstępny zarys programu
Informacja przekazana przez  ks. mitrata dra Stefana Batrucha, proboszcza lubelskiego i prezesa Fundacji Kultury Duchowej Pogranicza:


Rozpoczynają się przygotowania Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa- 2013.
W bieżącym roku na ostatnią dekadę sierpnia zaplanowano na Lubelszczyźnie 3 serie przedsięwzięć na granicy polsko – ukraińskiej i jedno na początku września na Podkarpaciu.
Na początek ożywią się tereny przy znaku granicznym 1055, w gminie Wola Uhruska. Na dwa tygodnie, od 6 do 18 sierpnia, zostanie zorganizowane tymczasowe przejście graniczne. W tym czasie, zaplanowano debatę poświęconą współpracy oraz tworzeniu nowych lokalnych przejść granicznych o charakterze turystycznym. W tym czasie będzie można wziąć udział w rajdzie rowerowym, spływie kajakowym Bugiem i Jarmarku Nadbużańskim czy pokibicować zawodnikom Transgranicznego Turnieju Służb Mundurowych w piłce nożnej.
Kolejne wydarzenia odbywać się będą na granicy nr 835 w Kryłowie w powiecie hrubieszowskim, 10 i 11 sierpnia. Tu na wyspie przy ruinach zamku są zaplanowane  m.in. historyczne rekonstrukcje - pokazy, rekonstrukcje z epoki wczesnego średniowiecza pokazy walk rycerskich. Przewidziana jest ponadto prezentacja regionalnej twórczości i „Festiwal smaku”, i jak zwykle zagoszczą znane gwiazdy estrady polskiej i ukraińskiej.
Korczmin na Lubelszczyźnie i sąsiadująca z nim Stajiwka to kolejne miejsca, gdzie rozgrywać się będą wydarzenia Dni Dobrosąsiedztwa, 28 sierpnia. Procesja sprzed zabytkowej cerkwi w Korczminie, ekumeniczna modlitwa, spotkanie na granicy przedstawicieli władz, Jarmark twórczości regionalnej pogranicza oraz wymiana młodzieży polskiej, ukraińskiej to niektóre z zaplanowanych punktów imprezy. Na Podkarpaciu przy znaku 480 w Malhowicach-Niżankowicach odbędą się po raz trzeci od 6 do 8 września spotkania mieszkańców pogranicza polsko-ukraińskiego.
Europejskie Dni Dobrosąsiedztwa to jedyne na wschodniej granicy przedsięwzięcie realizowane na tak dużą skalę. Do tej pory odbyło się dziewięć edycji przy znakach granicznych: 702 (Korczmin/Stajiwka), 803 (Dołhobyczów/Uhrynów), 835 (Kryłów/Kreczów), 1055 (Zbereżu/Adamczukach), gdzie na co dzień nie ma czynnego przejścia. W imprezie biorą udział dawni i obecni mieszkańcy terenów przygranicznych z Polski i Ukrainy, ale i mieszkańcy odległych miejscowości, dla których kwestie pogranicza i sposób funkcjonowania granicy są ważne. W poprzednich edycjach zależnie od miejsca brało udział od kilku do kilkunastu tysięcy uczestników.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz