sobota, 19 lutego 2011

W imię Boże - zaczynamy!

SŁAWA ISUSU CHRYSTU!


Pomysł na założenie tego bloga przyniosło samo życie. Parafia Greckokatolicka pw. Narodzenia NMP w Lublinie jako bodajże pierwsza greckokatolicka parafia w Polsce stworzyła swą witrynę WWW (najpierw hostingowaną na mateusz.pl, obecny adres to http://www.grekat.stalwol.pl/ ). Niestety, nie od dziś strona nasza cierpi na trudności z aktualizacją, wskutek czego walor jej, mimo ambitnych początków i nadal wartościowej zawartości (np. pliki z muzyką cerkiewną), ciągle się obniża, a przynajmniej nie wzrasta. W szczególności brakowało nam możliwości szybkiego zamieszczania różnego rodzaju aktualiów z ogłoszeniami parafialnymi włącznie.

Jako remedium na ten stan rzeczy postanowiliśmy utworzyć bloga. Skoro zaś w naszym województwie wspólnot greckokatolickich jest tak mało - nie wypadało ograniczać się z góry do samego tylko Lublina.  Stąd też otwarci jesteśmy na materiały (w tym komunikaty, ogłoszenia, zaproszenia) z innych ośrodków gr.kat. w regionie.

W chwili obecnej żywą obecność greckokatolicką w woj. lubelskim reprezentują:

1) parafia w Lublinie, której proboszcz jest jednocześnie proboszczem 2) parafii w Chełmie (w stadium organizacji), sama zaś parafia lubelska jest hipoteczną właścicielką 3) cerkwi w Korczminie (http://www.korczmin.pl/) ;

4) parafia w Hrebennem (przy granicy z Ukrainą), do której przynależy 5) cerkiew w Siedliskach;

6) neounicka parafia w Kostomłotach (http://www.kostomloty.com/), podległa biskupowi siedleckiemu;

7) greckokatolicka wspólnota seminaryjna w MWSD Lublin (http://www.seminarija.pl/).

2 komentarze:

 1. Brawo brawo. Widzę, że idea blogowania wśród grekokatolików zbiera coraz więcej zwolenników. Moim marzeniem jest czytanie blogów specjalistów Kościoła Greckokatolickiego. Np. ks. diakon Piotr mógłby prowadzić bloga poświęconego historii Kościoła greckokatolickiego, jakiś inny kapłan sprawom prawnym Kościoła Wschodniego. To byłby wielki wkład w informację o nas. Tym bardziej, że to bardzo wygodna forma dzielenia się swoim doświadczeniem z innymi. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dzięki za zainteresowanie. :-)

  Co do pomysłu "blogów specjalistycznych": myślę, że lepsze są ku temu fora odpowiednio zorganizowane, z dobrze wyznaczonymi działami - por. np. deacon.ru/forum czy Byzantine Forum Online.

  Blog grekat.blogspot.com powstał z powodów, które opisałem (nie ma "drugiego dna"). Być może przekształcę go z "wojewódzkiego" na "eparchialny" (chełmski), wtedy doszłyby nam jeszcze 3 parafie w granicach RP (Kraków, Dziewięcierz i Warszawa).

  Natomiast ruthenus.blogspot.com powstał jako osobisty blog publicystyczny i jako publicysta przeciwny byłbym narzucaniu mi ram, powiedzmy, stricte historycznych. Nb. istnieje w sieci ciekawy blog historyczny właśnie:

  annalesecclesiaeucrainae.blogspot.com

  o. dra Atanazego McVay'a, bazylianina. Gorąco polecam! :-)

  Przy okazji: masa blogów ukraińskojęzycznych na tematy religijne prowadzona jest na portalu www.risu.org.ua, zaś oprócz tego warto zajrzeć na trypisnec.blogspot.com i protopsaltes.blogspot.com - A. Szkrabjuk był w grupie pierwszych lubelskich alumnów z Ukrainy (1990).

  OdpowiedzUsuń