niedziela, 13 listopada 2011

+ Archimandryta Sergiusz Keleher +

Byzantine Forum Online.Jeszcze tak niedawno, zda się, informowaliśmy na tut. blogu o śmierci i pogrzebie śp. Ojca Archimandryty Romana Piętki MIC (zob. wpisy z 27 i 30 marca 2011 r.), a oto wypada wspomnieć o kolejnym odejściu z tego świata: 11 listopada 2011 r. w Dublinie zmarł inny archimandryta tytularny, ks. Sergiusz Keleher (Brian O'Ceileachair).


Więcej o Zmarłym znaleźć można w podlinkowanym powyżej wspomnieniu pośmiertnym. Zachęcając do jego lektury, wypada jednocześnie wspomnieć o przyczynach, dla których na niniejszym blogu, koncentrującym się na sprawach dawnej eparchii chełmskiej i tego, co z niej pozostało - pisze się o urodzonym w Ameryce Irlandczyku, proboszczu wprawdzie parafii UKGK, ale w Dublinie.

Otóż śp. Archimandryta Sergiusz był raz przynajmniej w Lublinie - w latach 90-ych XX w., miał na KUL-u wykład nt. Grupy Studyjnej Kościoła Kijowskiego, czyli prywatnego forum ekumenicznych rozmów między grekokatolikami z UKGK a prawosławnymi z jurysdykcji Patriarchatu Ekumenicznego (dialog był prywatny, ale wśród uczestników byli duchowni z biskupami włącznie). Znał też śp. O. Archim. Romana Piętkę, którego określał jako swego przyjaciela, był przynajmniej raz w Kostomłotach i sprawy tej parafii głęboko leżały mu na sercu, czego dowody znaleźć można choćby na Byzantine Forum Online.

WICZNAJA PAMIAT'!

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz