1) Porządek celebracji w cerkwi lubelskiej na najbliższy tydzień:
14.IX.2015 (poniedziałek) 18.00 Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma - w tym dniu przypada początek Indykcji czyli Nowego Roku (kościelnego), objaśnienia i teksty po polsku (przekład śp. o. archim. Romana Piętki MIC) pod ogłoszeniami
16.IX.2015 (środa) 18.00 Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma
20.IX.2015 (niedziela) 10.00 Boska Liturgia św. Jana Chryzostoma
2) W dniu dzisiejszym do skrzynki świeczkowej i na tacę zebrano łącznie 302 zł. 90 gr. Suma zatem kolekt wrześniowych dostępna w gotówce wynosi 684 zł. 29 gr.
WRZESIEŃ
1 + Początek indykcji tj. ROKU KOŚCIELNEGO. - Św. ojca naszego SYMEONA SŁUPNIKA, archimandryty; sobór Najświętszej Bogurodzicy w Miazenach; św. męczennika AITALASA i świętych czterdziestu niewiast i diakona AMMONA ich nauczyciela; i wspomnienie świętych męczenników KALISTY, EWODA i HERMOGENA, rodzonych braci; i wspomnienie JOZUEGO, syna Nuna.
Rok liturgiczny w obrządku bizantyjskim rozpoczyna się, zgodnie ze starotestamentową praktyką - jesienią. Pierwszego września podczas Liturgii św. odczytywany jest fragment z ewangelii opowiadający o nauczaniu Jezusa w nazaretańskiej synagodze (Łk 4,16-30). Otworzywszy Księgę Izajasza, Chrystus przeczytał zebranym słowa o Namaszczonym, Który przyszedł głosić pokój, zbawienie, wolność oraz "rok łaski od Pana". Pod znakiem tego proroctwa rozpoczyna się więc nowy rok kościelny w obrządku bizantyjskim.
Św. Symeon (Symeōn, ndm, słuchać hbr) pochodził z rodziny pasterskiej. Urodził się pod koniec IV wieku w pobliżu Antiochii Syryjskiej. Po śmierci rodziców i rodzeństwa, w wieku 18 lat, sprzedał majątek, pieniądze rozdał ubogim i został zakonnikiem-eremitą. Wkrótce opuścił klasztor i prowadził życie pustelnicze. Wystawił sobie słup z małą platformą, na którym spędził ok. 40 lat. Ludność okoliczna przynosiła mu pokarm, który ograniczał do minimum, chłoszcząc swe ciało nieustannym postem. Słup służył mu za ambonę, z której nauczał prawd wiary. Przychodzono do Świętego po porady, proszono o wstawiennictwo. W wieku 103 lat, roku 459, odszedł do Pana.
Sobór, Synaksis, Najświętszej Bogurodzicy w Miazenach, obchodzi się dla uczczenia cudownej ikony Bogurodzicy, którą w obawie przed obrazoburcami wrzucono do stawu, a po wielu latach odnaleziono nieuszkodzoną. Jest czczona w klasztorze w Miazenach blisko Meliteny w Armenii.
Św. Aitalas (Aeithalas, ofiarowany Bogu prsk) poniósł męczeństwo w Persji za króla Sapora II w 355 roku. W Persji, gdzie panująca dynastia pozostała wierna mazdeizmowi, chrześcijaństwo, przenikające tu od przeszło stu pięćdziesięciu lat, nie uzyskało oficjalnego poparcia, wręcz przeciwnie! Dwaj pierwsi Saporzy uznając, że „chrześcijanie dzielą uczucia ich wroga, cesarza", traktowali ich jak buntowników. Nastał okres okrutnych prześladowań, w czasie których zginęło tysiące męczenników (Sozomenos mówi nawet o szesnastu tysiącach) ustały one dopiero w końcu IV wieku, po zawarciu pokoju z Rzymem. W roku 410 na synodzie w Persji, ustalono listę czterdziestu biskupów. Od tego czasu Kościół w Iranie, odłączony od Cezarei, swej odległej duchowej metropolii, rozwijał się pomyślnie aż do zalewu islamu (por. Rops D., Kościół pierwszych wieków, Warszawa 1969, s.569).
Świętych czterdziestu niewiast pochodziło z Heraklei w Tracji. Ich przewodnikiem był diakon Ammon, który je nauczał o królestwie niebieskim. Umarły śmiercią męczeńską za Licyniusza około roku 321/323.
Święci męczennicy Kalista (kalliste, największe piękno gr) i jej rodzeni bracia Ewod (euodos, łatwy do przebycia gr) i Hermogen (hermogenes, z rodu Hermesa gr), chrześcijanie z Nikomedii, zostali postawieni przed pogańskim sądem za wyznawanie wiary w Chrystusa. Odmówili złożenia ofiar bóstwom, za co zostali ścięci mieczem w 309 roku (patrz 9 marca).
Jozue (hebr. Jehoszua', Jeszua' Jahwe zbawieniem, gr. Iesus, łac. Josue, Iesus), syn Nuna z pokolenia Efraima, urodzony w Egipcie. Był jednym z książąt i wodzów Izraela podczas wędrówki po pustyni, sługą Mojżesza, dowódcą w walce z Amalekitami, wywiadowcą badającym Kanaan, z polecenia Boga następcą Mojżesza; wprowadził Izraelitów do Ziemi Obiecanej, przewodził Izraelitom w jej zdobyciu i podzielił ją między nich; zmarł w swej posiadłości Timnat-Serach w górach Efraima przeżywszy 110 lat; był posłuszny i ufający Bogu, mądry, nazwany w Syr 46,1-8 prorokiem. Ostatnio Jozuego łączy się z osobą Jozjasza, króla reformatora, upatrując w nim wzór króla Judy bądź Izraela; jemu też przypisuje się autorstwo księgi Jozuego i Pwt 34,4-12 - jeden z traktatów talmudycznych (por. Szwarc U., Jozue, w: EK t. 8, Lublin 2000, kol. 108-109).
TROPARION o Indykcji, ton 2.
Sprawco wszelkiego stworzenia,* Który Swej władzy poddałeś chwile i wieki.* Dzięki modlitwom Bogurodzicy* błogosław, Panie, początek roku Twej dobroci,* zachowując w pokoju święty Kościół* oraz Twój wierny naród; i daj nam zbawienie.
TROPARION o św. Symeonie, ton 1.
Kolumną cierpliwości stałeś się, błogosławiony Symeonie,* naśladowałeś gorliwie praojców:* Hioba w cierpieniach, Józefa w doświadczeniach* i, będąc w ciele, sposób życia prowadziłeś na wzór aniołów.* Święty Symeonie, nasz ojcze,* proś o zbawienie dusz naszych.
TROPARION o Bogurodzicy, ton 1.
Witaj, Pełnałaski, Bogurodzico Dziewico,* ucieczko i obrono rodzaju ludzkiego.* Z ciebie przyjął ciało Zbawiciel świata.* Tylko ty jesteś Matką i Dziewicą,* zawsze błogosławiona i pełna chwały,* proś Chrystusa Boga o pokój dla całego świata.
KONTAKION o Indykcji, ton 2.
Chryste Królu, Który masz mieszkanie w niebie,* Stworzycielu i Panie rzeczy widzialnych i niewidzialnych,* Któryś stworzył dni i noce, chwile i wieki!* Błogosław teraz początek roku, najmiłosierniejszy Panie,* strzeż i zachowaj w pokoju Swój Kościół, miasta i wioski,* wszystkie klasztory i Swój naród.
KONTAKION o Symeonie, ton 2.
Szukając tego, co w górze,* związany z tym, co na dole,* ze słupa zrobiłeś wóz ognisty;* przez to stałeś się współmieszkańcem aniołów,* modląc się nieustannie* do Chrystusa Boga za nas wszystkich.
PROKIMEN, ton 3.
Ps 146,5 i 1.
Wielki Pan nasz i wielka moc Jego,* a mądrości Jego nie masz liczby.
Stych: Chwalcie Pana, bo dobry jest psalm, Bogu naszemu niech będzie wdzięczna i ozdobna chwała.
Apostoł: 1Tm 2,1-7.
ALLELUJA
Ps 64,2 i 12.
Tobie przystoi pieśń, Boże, na Syjonie i Tobie oddadzą ślub w Jeruzalem.
Stych: Ty uwieńczysz rok plonami rocznymi z szczodrobliwości Twojej.
Ewangelia: Łk 4,16-22a.
ŚPIEW NA KOMUNIĘ
Ps 64,12.
Ty uwieńczysz rok plonami rocznymi z szczodrobliwości Twojej,* alleluja 3x.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz